اصطلاحات دریایی و بندری در صادرات و واردات

Breakwater

موج شکن ها سازه هایی هستند که در نزدیکی ساحل ها به عنوان بخشی از مدیریت ساحلی ساخته شده اند یا از محافظت از لنگرگاه در برابر اثرات آب و هوا و رانش طوفان ها محافظت می کند.

 

 

Oil Tanker

تانکر نفت کشتی طراحی شده برای حمل و نقل فله نفت و یا محصولات آن است. دو نوع تانکر اصلی نفت وجود دارد: تانکرهای نفت خام و تانکرهای محصول 

 

Classification society

در صنعت کشتیرانی به سازمانهای غیر دولتی و مؤسساتی  اطلاق می شود که  پس از بازرسی کامل از شناورها و تأسیسان فرا ساحلی  ، در صورت انطباق با استانداردهای بین المللی ،  اقدام به صدور گواهینامه هایی نظیر گواهینامه ایمنی تجهیزات ، ایمنی رادیوئی ، ایمنی ساخت ، گواهینامه مدیریت ایمنی ، گواهینامه انطباق ،  گواهینامه مقابله با آلودگی نفتی ، گواهینامه تناژ ، خط شاهین و ... می نماید . هر کشتی برای فعالیت کشتیرانی خود ملزم به اخذ این گواهینامه ها می باشد .

معتبر ترین مؤسسه های رده بندی دنیا به شرح ذیل می باشند:

 

 

BV  یا  BUREAU VERITAS   مؤسسه رده بندی کشور فرانسه

DNV  یا  DET NORSKE VERITAS  مؤسسه رده بندی کشور نروژ

ABS یا  AMERICAN BUREAU OF SHIPPING مؤسسه رده بندی کشور آمریکا

LR یا  Lloyd's Register مؤسسه رده بندی کشور انگلستان

NKK یا NIPPON KAIJI KYOKAIمؤسسه رده بندی کشور ژاپن 

GL یا  GERMANISCHER LLOYD مؤسسه رده بندی کشور آلمان

RINA یا  REGISTRO ITALIANO مؤسسه رده بندی ایتالیا

BOUY

بویــه ها اجسام شناوری هستند که برای نشان دادن ناحیه عبور ایمن کشتی ها وراهنمایی آنها در مدخل بنادر و کانال ها و آبراههای قابل کشتیرانی و… در سطح آبهانصب می شوند نوع CARDINAL   : در بالای برجک بویه ، اشکال مخروطی وجود دارد که یکی از ۴ جهت اصلی را نشان می دهند . هر نماد ، محل عبور ایمن را نشان می دهد . نوع LATERAL با رنگ قرمز و رنگ سبز در کانال ها  و مدخل بنادر،راهرو ایمن عبور را نشان میدهند . در زمان ورود به بنادر، بویه قرمز در سمت چپ و بویه سبز در سمت راست شما قرار دارد . در شب ، چراغ چشمک زن سبز و قرمز نوع هر کدام را نشان می دهد .

 

Lifejacket  : جلیقه نجات

Lifebuoy  : حلقه نجات

CREW BOAT

شناوری که پرسنل سکوهای دریائی ، کشتی ها و ... را جابجا می نماید . از این نوع شناور به منظور توزیع  مواد مورد نیاز کشتی ها نظیر مواد غذائی ، قطعات کوچک دستگاهها و ... نیز استفاده می شود .

 

TUG BOAT

یدک کش یک نوع از کشتی است که مانور کشتی های دیگر توسط هل دادن یا کشیدن آنها از طریق تماس مستقیم و یا با استفاده از یک خط دو هایی را حمل می کنند که توانایی مانور خود را دارند ، مانند کشتی هایی که در یک بندر شلوغ یا یک کانال باریک قرار دارند.

 

Barge

بارگیری یک قایق کف صاف است که عمدتا برای حمل و نقل رودخانه و کانال کالاهای فله ساخته شده است.

 

Liferaft

قایق نجات یا قایق كوچك ، سفت و یا بادی است كه برای تخلیه اضطراری در صورت بروز فاجعه در كشتی حمل می شود.

 

Single buoy mooring

 بویه ای مخصوص که در آبهای عمیق برای سوخت رسانی و ... به نفتکش ها مورد استفاده قرار می گیرد. وسیله ای برای مهار نفتکش نیز می باشد.

 

 

 

بالا